Z Kroniki LP. Rok szk. 1957/58

Trzeci rok funkcjonowania liceum pedagogicznego w Siennicy minął raczej bez specjalnych wstrząsów. Jednak oddziałów w szkole przybywało więc i nauczycieli również. Klasa IV musiała już myśleć o zbliżającej się w kolejnym roku szkolnym maturze. W maju 1958 r. nawiedził Siennicę straszny, pamiętany do dziś, huragan. Podjęto też decyzję o budowie basenu.

 

Rok szkolny 1957/58

 

W roku 1957/58 nastąpiło dalsze rozszerzenie szkoły i przybyły nowe siły pedagogiczne. Szkoła liczyła 4 klasy, a mianowicie: klasę I, IIa i IIb, IIIa, IIIb i IV.

Dyrektorem liceum był w dalszym ciągu kol. Jerzy Proskura, wraz z nim pracowali nadal H. Drabarkowa, St. Drabarek, M. Kozikówna, Bronisława i Marian Radzikowscy, M. Zambrzycki i K. Gielo. Na stanowisko Kierownika internatu powołany został kol. Jan Jędrych, który oprócz etatu w internacie prowadził geografię – przedmiot, w zakresie którego był specjalistą. Żona kol. Jędrycha, Aurelia Jędrychowa, pracowała jako nauczycielka szkoły ćwiczeń. Fizykę w liceum objęła Apolonia Niesłuchowska, język polski - kol. Teresa Ziemba, matematykę kol. Alicja Michalikowa, W-F kol. kol. Romana i Jerzy Steckiwowie.

Poważny wzrost ilościowy księgozbioru biblioteki licealnej (LP otrzymało przydział książek ze zlikwidowanego LP w Węgrowie) skłonił dyrekcję szkoły do zatrudnienia etatowego bibliotekarza, którym został kol. Stanisław Gnoiński.

Wychowawstwa klasowe przydzielono jak następuje:

kl. Ia - kol. Teresa Ziemba, kl. IIa - kol. A. Niesłuchowska, kl. IIb - kol. M. Kozikówna, kl. IIIa - kol. H. Drabarkowa, kl. IIIb - kol. A. Michalikowa, kl. IV - kol. St. Drabarek.

Z organizacji szkolnych pracowały: Samorząd szkolny pod opieką kol. Jana Jędrycha, PCK - kol. Drabarkowej, ZHP - kol. Steckiwa. Istniały również kółka: teatralne, biologiczne, bibliotekarskie, dekoracyjne, turystyczno-krajoznawcze i zespół rytmiki i tańca.

W roku szkolnym 1957/58 szkoła liczyła 218 uczniów. Tak duża uczelnia wymagała zwiększenia sekretariatu. Księgowym szkoły pozostał Ob. Henryk Wilk, a Ob. Krystyna Grabowska objęła funkcję sekretarki. Intendentem został Wacław Ejsmont.

W dniach 27-29 listopada 1957 roku odbyła się w LP wizytacja z Wojewódzkiego Wydziału Oświaty, w skład której wchodzili kol. Korczyński i kol. Żegilewicz. Wizytacja wypadła zadawalająco. Stwierdzono, że widoczne są dobre wyniki dydaktyczno-wychowawcze zakładu. Młodzież jest cicha i spokojna zdaniem kol. kol. wizytatorów. Pewnych kłopotów nastręcza przepełniony internat, gdyż znajduje się on w tym samym budynku, co 4-klasowa szkoła ćwiczeń. Wizytatorzy zwrócili uwagę na ład i porządek w pracowniach, natomiast brak jest na terenie szkoły opieki lekarsko-sanitarnej, co należy jak najszybciej uregulować. Wizytacja miała zastrzeżenia wobec rady uczniowskiej i rady wychowanków internatu, które nie przejawiają większej inicjatywy w pracach organizacyjnych. Trzeba sprowadzić obrusy do stołówki, fartuszki czy też czepki dla dyżurnych w kuchni i stołówce, ponieważ absolwenci LP muszą uczyć się w szkole zasad kultury życia codziennego.

Zgodnie z zaleceniami powizytacyjnymi już w II półroczu 1957/58r. uruchomiono gabinet lekarski i dentystyczny na terenie szkoły.

20.V.1958 r. w związku z klęską huraganu, który nawiedził okolice Siennicy w dniu 15.V. Rada Pedagogiczna, na wniosek kol. Dyrektora, postanowiła zwiększyć poszkodowanym uczniom stypendium do pełnego, lub przyznać je tym, którzy go dotychczas nie posiadali. W ten sposób otrzymało znaczny zasiłek 16 uczniów.

Praca wychowawczo-dydaktyczna w szkole przebiegała normalnie. Szkoła poszczycić się mogła dobrymi osiągnięciami np. w zakresie śpiewu i muzyki. (98% uczniów posiadało instrumenty).

Współpraca ze szkołą ćwiczeń układała się pomyślnie. Najstarsza klasa, kl. IV, odbywała już początkowe praktyki w szkole ćwiczeń, które dały owocne rezultaty. Znacznie wzmocnił się kolektyw młodzieży w poszczególnych klasach, do czego przyczyniły się także wspólnie odbyte wycieczki (kl. IV wyjeżdżała do Białowieży i nad morze, IIIa do Białowieży i Warszawy).

Wzrosła też rola kółek zainteresowań i organizacji szkolny biorących czynny udział w obchodach i uroczystościach szkolnych takich jak: rocznica Rewolucji Październikowej, choinka szkolna, zabawa karnawałowa, 1 Maja, Dni Oświaty i Prasy, zakończenie roku szkolnego.

Wyjątkowo ważne znaczenie miała ciągle rozrastająca się biblioteka. Głównym zadaniem w. roku szk.1957/58 było uporządkowanie i uprzystępnienie młodzieży ponad tysięcznego księgozbioru przydzielonego z Węgrowa, Pochłonęło to większość czasu w I, II i III okresie. Po uporaniu się z tym zadaniem można było pomyśleć o otworzeniu czytelni i systematycznym wdrożeniu młodzieży do poważniejszej lektury. Frekwencja w bibliotece i czytelni była dobra. Dziennie odwiedzało lokal biblioteczny ok. 40 osób, a książek wypożyczało się dziennie około 30. Niezłe wyniki dał konkurs czytelniczy, w którym udział wzięło 69 uczniów, 6 dziewcząt otrzymało nagrody książkowe, a ucz. kl. IIb Stanisława Kozikówna wyróżniona została nagrodą wojewódzką. Pomyślnie rozwijała się współpraca bibliotekarza z wykładowcami poszczególnych przedmiotów.

Praca koła teatralnego polegała na przygotowaniu recytacji i inscenizacji na akademie szkolne oraz urządzaniu wieczorków literackich. Urządzono 3 wieczory: w tym 2 ku czci Słowackiego i 1 wieczór ballad. Wystawienie opracowanej już częściowo sztuki Blizińskiego "Pan Damazy" przewiduje się na początek listopada 1958 r.

Kółko biologiczne pod kierownictwem kol. Drabarka zorganizowało w grudniu wystawę książki biologicznej, sporządziło wykazy książek do lektury przedmiotu, tablice do gazetek, opiekowało się roślinami w gmachu szkolnym i w pracowni.

Koło dekoracyjne wykonało dekoracje na dzień Wojska Polskiego, Święto Rewolucji Październikowej, choinkę noworoczną, 1-Maja. Sporządziło tablicę pamiątkową III zjazdu Sienniczaków i zorganizowało 3 wystawy ilustracji: 1) przedstawiających teatr Obrazcowa, 2) reprodukcji Masłowskiego 3) wystawę rysunków i prac ręcznych.

Koło turystyczno-krajoznawcze wraz ze swym opiekunem, kol. Jędrychem zapoczątkowało roboty przy ogródku geograficznym i odbyło wycieczkę do Mieni.

Żywo i wydajnie pracowało koło bibliotekarskie, pomagające przy porządkowaniu księgozbioru, pełniąc dyżury w czytelni i wypożyczalni oraz biorąc udział w przygotowaniu imprez kulturalno-oświatowych. Podczas obchodu Dni Oświaty Książki i Prasy członkowie koła wywiesili gazetkę ścienną pt. "Złote myśli o Książce i Oświacie". Zorganizowali wystawę - książki pedagogicznej i dziecięcej oraz dyskusję na temat: "Jak korzystać z książki". Oprócz tego koło przygotowało cykl wieczorów nad książkami, z których 2 poświęcono rocznicom Wyspiańskiego i Conrada. Sporządzono również gazetkę ścienną o Conradzie.

W gospodarstwie internackim zrobiono spory krok naprzód: zakupiono 140 łóżek, wóz gumowy, nowy sprzęt kuchenny, przeprowadzono remont stołówki, część korytarza w suterynie przystosowano do roli stołówki. Projektuje się remont kuchni po zainstalowaniu maszyn. Z Wojewódzkiego Wydziału Oświaty otrzymano krzesła i stół. W budowie jest ubikacja zewnętrzna oraz ogrodzenie boiska szkolnego.

Na rok szkolny 1957/58 przyjęto do Internatu 1l6 osób, w tym 24 chłopców.

Wysunięto projekty rozpoczęcia już w bieżącym roku gromadzenia materiałów budowlanych na budowę domu nauczyciela, który mógłby stanąć na przeciwko bramy liceum po przeciwległej stronie, szosy.

W roku 1957/58 przeprowadzono gruntowny remont radiowęzła szkolnego, który liceum odziedziczyło po domu dziecka. Zakupiono również, telewizor produkcji polskiej "Wisła" i zainstalowano tymczasowo w pokoju nauczycielskim.

Zdecydowano przerobić staw w ogrodzie licealnym na basen ze względu na możliwość przeprowadzania w Siennicy letnich obozów wychowania fizycznego. Uznano też za nieodzowne uporządkowanie boiska szkolne.