V. Mińskie Spotkania Wydawców Regionalnych

27 listopada 2021 r. przedstawicielka Naszej Szkoły miała przyjemność uczestniczyć w V Mińskich Spotkaniach Wydawców Publikacji Regionalnych, poświęconych Mińskowi Mazowieckiemu i powiatowi mińskiemu organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mińsku Mazowieckim. 

Wydarzenie to pomogło dotrzeć do wielu Wydawców literatury regionalnej skupionych w jednym miejscu. Było okazją do szerszego zapoznania się z publikacjami lokalnego rynku wydawniczego i zdobycia kolejnych Publikacji do działu regionalizmów, które w bibliotece szkolnej rozrasta się coraz bardziej.

Pani Aneta Samulik zaprezentowała swoje prace: licencjacką pt. "Miejscowości gminne powiatu mińskiego" i magisterską pt. "Źródła informacji do historii rodziny na przykładzie własnej genealogii", reprezentując w ten sposób @ZS Siennica i @Biblioteka Szkolna w ZS Siennica. Mając w Szkole klasy o profilu turystycznym należy rozwijać zainteresowanie uczniów regionalizmem i starać się poznawać publikacje ukazujące się na temat powiatu mińskiego i Mińska Mazowieckiego. To obowiązek Szkoły, by uczyć ich miłości do Naszej "małej ojczyzny". 

V Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych odbyły się pod patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W I części odbyła się konferencja z panelami tematecznymi:

  1. Janusz Kuligowski, „VI wieków Mińska Mazowieckiego na jubileusz 600-lecia"
  2. Małgorzata Lucyna Kłoszewska, Serendipity i "Klimaty/Czasy" – wartość druków niszowych.
  3. Elżbieta Jurkowska, prezentacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy.

W panelu dyskusyjnym z mińskimi autorami: J.B.Grajdą, Paulą Er., Arturem Pomiernym, które profesjonalnie poprowadziła autorka bloga @Do brzegu, Katarzyna Pskiet dowiedzieliśmy się jakie zapatrywanie mają autorzy na obecny rynek czytelniczy i wydawniczy.

W przerwie można było obejrzeć film 600-lecia miasta "Mińskie Opowieści".

II część to część wystawiennicza takie mini targi wydawnictw regionalnych i Bibliotek Publicznych z Mińska Mazowieckiego, Cegłowa i Siedlec.

To był bardzo ciekawie i pouczająco spędzony czas. Ukształtowały się plany na przyszłość odnośnie tematu regionalizmu.