Warsztaty dla nauczycieli podczas Nocy Biologów

Jednym z punktów programu Nocy Biologów,  wydarzenia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 11 stycznia 2019 roku były warsztaty dla nauczycieli Eksperymenty dla Każdej i dla Każdego, przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Zespołem Szkół w Siennicy. Zajęcia dedykowane były dla Nauczycieli i Nauczycielek przedmiotów STEM, którzy chcieliby spojrzeć na przedmioty ścisłe pod kątem równości płci i elementów edukacji globalnej. Program warsztatów wynikał z założeń międzynarodowego projektu Girls into Global STEM, w którego realizacji uczestniczy Zespół Szkół w Siennicy.

Warsztat prowadziła pani Justyna Zamojda z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Marzena Augustyniak-Chojecka i Jacek Taraszewski reprezentujący Zespół Szkół w Siennicy. Podczas warsztatu zaprezentowano proste eksperymenty, które mogą być przeprowadzane w ramach realizacji tematyki edukacji globalnej. Dotyczyły one jednego z wyzwań zrównoważonego rozwoju, adaptacji ludzi do zmian klimatu (Czy możemy zmierzyć efekt cieplarniany? Jak uzyskać czystą wodę?). Niezwykle atrakcyjnym elementem warsztatu był eksperyment związany z wykorzystaniem dronów do transportu wody lub leków. Przeprowadzane doświadczenia miały na celu zachęcenie uczniów i uczennic do rozwijania kompetencji w obszarze przedmiotów ścisłych, przyrodniczych oraz informatycznych.