Dzień poezji

Czy lubimy poezję? Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.

Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Dzień Poezji wywodzi się z obchodów urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu, 15 października. 21 marca 2023 r. ZS Siennica promowała Światowy Dzień Poezji na dwa sposoby. Zaproszenie Biblioteki Szkolnej przyjęła uczennica klasy 4TTG, Łucja Piwowarczyk, która przybliżyła Nam wiersz patronki roku 2023 - Wisławy Szymborskiej z dostępnego w naszej bibliotece szkolnej tomiku "Koniec i początek"- pt. "Niektórzy lubią poezję" (Wydawnictwo a5, Poznań 1996). Posiłkując się wiedzą zdobytą w czasie warsztatów Anety Korycińskiej - "Baba od polskiego" (https://www.facebook.com/babaodpolskiego) pt. "Social media w edukacji" w ciągu Konferencji Asy Internetu, Biblioteka szkolna zaproponowała uczniom zabawę w utworzenie krótkiego wiersza z przedstawionego tekstu. Tekst został przygotowany w oparciu o jedno z ciekawych narzędzi przydatnych w edukacji, Blackout Poetry, czyli narzędziu/zabawie do tworzenia poezji zaciemniającej (https://blackoutpoetry.glitch.me/#). Korzystając ze strony https://wolnelektury.pl/, wybrany został tekst kolejnego patrona roku 2023 – Aleksandra Fredry, z utworu „Trzy po trzy”. Po wklejeniu tekstu w w/w narzędziu, dopasowaniu czcionki, wybraniu słów do wykorzystania w wierszu zaciemniony został pozostały tekst. Tak przygotowany dokument uczniowie mieli wykorzystać do utworzenia swojego wiersza. Proszę popatrzyć na efekty pracy uczniów. W Światowym Dniu Poezji Łucja, uczennica klasy 4 TTG, przybliżyła Nam wiersz patronki roku 2023 - Wisławy Szymborskiej z dostępnego w naszej bibliotece szkolnej tomiku "Koniec i początek"- pt. "Niektórzy lubią poezję" (Wydawnictwo a5, Poznań 1996). Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.
Plakat autorstwa nauczyciela biblioteki z pomocą:
https://www.canva.com/
https://www.pngegg.com/pl